V. DE SCHOOL. BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 122 Ligging. De school lag in de Zak volgens het oudste Hof boek. i) Of ze vroeger elders gevestigd was, is niet zeker. Een feit is, dat we de benoeming van een schoolmeester reeds een eeuw eerder vinden. Deze berustte oorspronke lijk bij den graaf, die in 13572) „des saterdaghes na sinte Martijnsdach in den winter om bede willen heren Adams van Berwaerde3), ons neve, ghegheven” (heeft) Claes Ommeloep, clerc, die scole van ons ambochte van der J) Blz. 159 fol. 84. 2j Register Leenkamer 29. Inventaris no. 27 fol. 25. 3) Deze was toen baljuw in 's Gravenhage. derhoudenisse van den Naem Jhesus-misse opt outaer van de Soeten Naem Jhesu voors. een jaerlicxe rente van twee ponden hollants”. Ongetwijfeld zal de Kamer ,,Mit Geneuchten”, die van ouds het kindeke Jesus in haar blazoen voerde, altijd wel een band hebben gehad met dit gilde. Aan den anderen kant echter lijkt het me ook voor de hand liggend, dat de opgeheven rederijkerskamer onder den schutsheilige St. Laurens met deze broederschap van St. Laurens ver bonden is geweest en dat deze relatie is overgegaan op ,,Mit Geneuchten” na de samensmelting in 1562. Op grond hiervan zou het te verklaren zijn, waarom „Mit Geneuchten” te zorgen had voor het onderhoud van de ornamenten van het Soete naam Jesus altaar. Zeer zeker zal dit Soete Naam Jezus gilde reeds lang vóór 1562 bestaan hebben. En zooals alle andere gilden of broederschappen van zuiver religieus karakter zal ook dit gilde haar bestaan geëindigd hebben, toen het Protes tantisme had gezegevierd.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 130