LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 123 2) 3) 4) 5) Jaarboek 1932 van de Kerk (R), die in 1561 nog in de Zak gevestigd zou zijn en de school van c._ Z_OL_ [Z',. ZZ. 2_ onjuist. Er staat in het hofboek van 1561 allereerst bij den post injde Zak „ende was Haag, maar tusschen een middeleeuwen nog niet. Hage mit alle horen rechte ende vervalle, die daer toe behoren, te bewaren ofte doen verwaren tot sinen oerbaer ende tot sinen live”. Uit de bewoordingen van deze acte zou men kunnen opmaken, dat dit niet de eerste benoeming van een schoolmeester in Den Haag is geweest. Een school zal ongetwijfeld hier wel zeer spoedig door den graaf zijn gesticht. Morren zegt1), dat de school in de Zak is gebleven tot ongeveer 1530. Dit is onjuist, want reeds in het Hof boek van 1512 2) vinden we de school in de Kerkstraat, de tegenwoordige Schoolstraat, gevestigd, in een gebouw naast de tegenwoordige Vischmarkt. 3) Het komt mij zelfs voor, dat de school reeds in 1475 daarheen verplaatst is. Immers in een acte van 9 Novem ber 14754bekennen schepenen van Den Haag schuldig te zijn aan Pieter Mairtinsz. den timmerman een jaarlijk- sche rente voor de „timmeringhe van der nyeuwe schoele”. Trouwens ook het Hofboek van 1458— 1490 vermeldt met een latere hand de school reeds in de Kerkstraat. 5) In 1367 hebben deken en capittularen van de Hofkapel de scholasterie in Den Haag van den graaf verkregen; de inkomsten der school kwamen dus te hunnen bate. Haagsche Straatnamen blz. 129. Bladz. 321, fol. 65. Zie J. Smit. Den Haag in den Geuzentijd blz. 320. Gem. Archief. Papieren Register fol. 64vs. Het onderscheid, dat de heer A. ter Meer-Derval maakt in het en ook op de daarbij gevoegde kaart tusschen de school die Haghe (S), die in de Schoolstraat zou wezen, is de oude scoell”. Er waren niet twee scholen in Den één school, nl. „de gemene scole”. Een tegenstelling kerkelijke en een gemeentelijke school had men in de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 131