LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 131 Tournooien. Herhaaldelijk vindt men in de grafelijke rekeningen tournooien vermeld. Deze werden gehouden op het Bin nenhof, op den Kneuterdijk of op het Tournooiveld. Ook zullen er op den Vijver watertournooien gehouden zijn,— zooals een schilderij in het Gemeente-Museum ons nog laat zien waarbij de strijders, staande voor op een roeiboot en gewapend met een lans, elkaar in het water moesten zien te wippen. De boette slaan. Ook onder het volk werden spiegelgevechten gehou den. Maar dit geschiedde niet met wapenen, maar met torken, stokken, die aan het einde omwonden waren met een dikke stroobos. Vaak zat men daarbij ook te paard. De grafelijkheidsrekeningen vertellen ons hoe dit volksspel hoog stond aangeschreven in de belangstel ling van den graaf. Zoo zegt de rekening van 1387/88 1 dat graaf Albrecht ’s nachts een bode zendt naar Aleida van Poelgeest, die op Teylingen vertoeft om haar te verzoeken „des Sonnendag dairna in den Hage te comen, want mijn here dan met den proest eten soude ende hi se dair bi hem hebben woude ter maeltijt ende oec, dat si die boette 2) sien mochte slaen, die men op die tijt voir sproest huys sloech mit torken”. Ook leverde de jongelingschap van Den Haag met die van Rijswijk of andere plaatsen wel spiegelgevech ten, die door den graaf bekostigd werden. Voorafge gaan door „pipers” trok men met ontplooide banieren ten strijde. „In den Hage betaelt enen man van Rijswijc 3) Fol. 116. Zie ook Mededeelingen II blz. 319 en 320. 2) Boerte, tournooi, hier spiegelgevecht; zie Verdam Middelned. Wbk.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 139