BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 142 De Broederschap der schutters van St. Joris te ’s Gravenhage. Jaarboek van „Die Haghe" 1916. 2) Gemeente-archief Papieren register fol. 340vs en vlg. De schuttersgilden. Er waren hier twee schuttersgilden. De St. Jorisschut- ters, ongetwijfeld het oudste, vormden een gilde, bestaande uit suppoosten, ambtenaren van den graaf en aanzien lijke burgers, vermoedelijk in het eind van de 14e eeuw gesticht en bestaan hebbende tot 1850. Voor de ge schiedenis van deze confrérie verwijzen we naar de studie van Dr. H. E. van Gelder in het Jaarboek van „Die Haghe” van 1916. 1Het moge echter zijn nut heb ben, nog te verwijzen naar een authentieke copie van een octroy aan deze broederschap verleend door Karei den Stoute op 11 Maart 1472 2), waarbij genoemde graaf aan dit gilde een stuk grond afstaat, bij hun doe len gelegen, om er een doelhuis op te zetten, zooals een dusdanige broederschap er een behoort te hebben. Het blijkt uit de acte, dat de broeders aan den graaf geklaagd hadden, dat ze geen behoorlijk doelhuis bezaten en dat ze, indien dit noodig bleek, geen aanzienlijke lieden kon den ontvangen ,,et il soit que au lieu et place ou leurs barssaulx sont assiz de notre hostel au diet lieu de la Haye, na quelque edifice honneste pour eulxs y pouvoir retraire et recevoir gens de bien quant le cas le requiert.” De graaf heeft de broeders dan „baillé, accordé et con sent!, consentons, baillons et accordons par ces presentes et a leurs successeurs la terre tresfons et heretaige, ou sont assiz les diet barssaulx au diet lieu de la Haye, con- tenant la dicte merge et demye de terre peu plus ou moins comme diet est, pour en joyr dorresenavant par eulx et leurs diets successeurs confrères d’icelle confra- rie y faire ou faire faire edifier et conservire tel maison-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 150