LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 143 BIz. 155 fol. 83. 2) Blz. 215 fol. 45vs. nement et edifice que bon leur semble et quant il leur plaira.” Ongetwijfeld zal het oude doelhuis van de St. Joris- schutters, de Oude Doelen dus, in 1472 gesticht zijn. Naast de St. Jorisconfrerie bestond er hier in de 15e eeuw een schuttersgilde, waarvan de leden tot de meer eenvoudige en minder aanzienlijke inwoners van Den Haag behoorden. Het had zooals zoovele schuttersgil den tot beschermheilige Sint Sebastiaan. Deze Sebas- tiaan, te Narbonne in Gallië geboren, had onder keizer Diocletianus als hoofdman der praetorianen gediend. Daar hij als Christen weigerde zijn geloof af te zweren, werd hij overgeleverd aan de willekeur der Mauritaan- sche boogschutters, die hem met hun pijlen doorboor den. Zijn gedenkdag valt op 20 Juni. Dit St. Sebastiaansgilde hanteerde oorspronkelijk den handboog. Daar er over dit gilde nog weinig geschreven is en over een en ander veel verschil van meening heerscht, willen we wat meer over dit gilde vertellen. In het Hofboek van 14581490 komt dit Sint Sebastiaansgilde voor1), evenzoo in het Hofboek van 1466 2). Op blz. 217 van dit laatste Hofboek worden de Doelen van dit gilde ook ,,de Hantboochsdoelen” ge noemd, gelegen tusschen de Torenstraat en de Vleer- straat, met hun ingang aan de Torenstraat. Aan de zuid zijde grensden deze Hantboochsdoelen aan het St. Agnie- ten convent. In het Hofboek van 1458-1490 (fol. 83) komen als eigenaars van de Doelen voor zoowel het Sint Sebastiaansgilde als het Sint Crispijngilde. Tusschen beide gilden moet dus een band bestaan hebben. Van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 151