LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 161 tselve beest 11 de penninckwaerde te vercoopen ende te slijten ende achtergebleven moegen wesen sonder te weten de reden waeromme ende want die marct alhier dagelyexs vergaet ende tvleys tot een hooge prijs bij de vercoopers gestelt wordt, soe dat tgerecht daerinne behooren te versien met alle behoirlicke manieren, sulexs dat die buyren tot eenen reedelicken prijs hem gerijff moegen gecrijgen, hebben daeromme geordonneert ende ordonneeren mits desen, dat alle de vreemde luyden up de vrye marct van der iveecke ende Saterdachs met haer vleys alhier sullen moegen comen" etc. Dat deze vrije markten bijzonder druk waren, blijkt wel uit het feit, dat uit het gansche omliggende gebied de kooplui met hun waren kwamen en de Magistraat in 1614 een uitgebreide ordonnantie moest vaststellen, waarbij aan de verkoopers van tin, linnen, boter, kaas, eieren, hoenderen, duiven, vleesch, wild, bezems, bor stels, aardewerk, houtwerk etc. etc, hun vaste plaatsen worden aangewezen, terwijl tevens de straten worden opgesomd, waar de kooplui en boeren hun wagens moe ten stallen. In de keuren, speciaal in die op de vleeschhouwers, wordt telkens gewag gemaakt van het Heilig Kruis op de Vischmarkt. In die keuren wordt o.a. gezegd: „Van tbeest an tcruys te brengen. Item dat nyemant van de vleyshouders eenige hoerenbeesten sullen slaen (slach ten sij en sullen die eerst gebracht hebben aen ene pael by theylich cruys opte marct ende die vinders (keur meesters) ten minste heurer twee sullen die eerst besien hebben off sij eeten ende gesond zijn ofte nyet ende die ventbaer bevonden hebbende, sullen tselve beest een ge- brant teycken up een van sijn hoornen stellen ende die vleyshouders die tselve beest toebehoirt ende dat slaet (slacht), sal gehouden wesen, die huyt van tselve beest

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 169