BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 162 terstond te brengen voor theylige cruys omme die den- selven vinders te thoonen”. x) Dat na de omwenteling het heilig kruis op de Visch- markt verdwenen is, blijkt uit de keuren, die dan op de vleeschhouders gemaakt worden. De runderen moeten dan ter keuring gebracht worden aan een paal, besijden het stadhuis. a. Vleeschhal. Wanneer zijn nu die weekmarkten ingesteld? Met zekerheid weten we, dat in het jaar 1542 op 22 Februari door de Magistraat het huis de Pellicaen is aange kocht3), liggende op den zuidoosthoek van de Hoog straat, met het recht van doorgang naar het Buitenhof en dat in datzelfde jaar in dit huis een Vleeschhal is in gericht. Ze is hier gevestigd gebleven tot 1615. Toen werd ze verplaatst naar de oude kapel van het Sint Ni- colaasgasthuis aan de tegenwoordige Groote Halstraat. De Kleine Halstraat ontleent haar naam aan de vleesch hal, die daar van 15421615 is gevestigd geweest. De voormalige kapel van het Sint Nicolaasgasthuis heeft tot 1860 dienst gedaan als Vleeschhal. De vraag is nu: is er vóór 1542 ook een Vleeschhal ge weest? En zoo ja, waar? De Riemer, die deze vraag eveneens stelt,zegt haar niet te kunnen beantwoorden4) We weten, dat in 1397 ,,opten Jairsavont” door her tog Albrecht werd gegeven aan „Jan die Leeuwe, onsen goutsmit om meniche dienst wille, die hi ons gedaen heeft ende noch doen sal, tvleysambacht van der Hage, dats te verstaen, dat nyemant gheenrehande vleysch bi 1) Gemeente-archief O.a. 1359 fol. 15 en fol. 93 en vlg. 2) Idem O.a. 1360. Keur van 1597 fol. 193. 3) Idem Papieren Register fol. 16 vs. en vlg. 4) De Riemer I, blz. 612.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 170