B» LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 163 en sal, dan toten huse, dair pennincwaerde vercopen Jan voirsz. in woent”. t) Nu is in 1400 Jan die Leeuwe gestorven. Bij acte van 10 September 1400 geeft hertog Albrecht aan het Oostambacht van der Haghe o.a. het privilegie van een eigen Vleeschhal of Vleeschmarkt. 2) „Item soe hebben wij ghegeven ende geven onsen bueren ende luden in den ambocht van der Haghe voirscr. geseten alle renten, profijt ende orbair, die comen, vervallen ende verschinen sullen van der vleyschalle in den Haghe, die Jan die Leeuwe die goutsmit plach te hebben, in suiker manieren, waer dat sake dat onse inwonende lude binnen der Haghe oirbairlic ende profitelic dacht die halle te hou den, alsoe als sij bij Jans Leuwen tijde ghehouden is, soe soude dair of gaen tot ons dorpsbehoef sulke nutscip, renten ende profijt als dair of quame; wair oic dat sake, dair voir den gemenen orbair orbairliker ende profite- liker gevonden worde, bij onsen gerechte, dat nu ter tijt is of namaels wesen sal, dat dit halle ende dat vleyschuys niet en ware, soe soude een ygelic vleysch- ouwer vleysch houwen ende vercopen mogen tot synen besten profijt ende orbair als voir Jans Leuwen tijde geweest heeft". Op 6 November 1407 wordt dit privilegie voor het gansche ambacht uitgebreid. 3) In deze acte wordt dan het octroy als volgt omschreven: „Item sullen onse goede lude voirscr. tot ewigen dagen hebben ende vrij- lic gebruken alle nutscip, profite ende renten, dier co men, vervallen ende verschinen sullen mogen van ex- sise, vleyschallen, vischmarcten, krane ende desgelijcx tot oirbairlicheit ons gemeens dorps ende ambocht voir- -1) Alg. Rijksarchief, Archief Leenkamer Liber V fol. 270. 2) Gemeente-archief Francijne Register fol. 3 en vlg. 3) Idem fol. 4 vs.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 171