mi BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 166 stichting dateert uit 1407. Dan geeft de graaf aan die van Den Haag het recht een Vischmarkt te exploiteeren. Maar omstreeks 1526 heeft de Magistraat een tweede vischmarkt ingesteld op een erf aan de zuidzijde van het Achterom, vlak bij de Spuibrug, waarop de kapel van de Heilige Maagd Maria stond. Dit erf grensde aan het be kende huis „het Paradijs” aan het zuid-westeinde van het Achterom, t) Het is aan deze Vischmarkt, dat de genoemde kapel den naam ontleende van Vischkapel, zooals ze ook in het Hofboek van 1561 genoemd wordt. Deze laatste Vischmarkt is in den loop der jaren zelfs uitgebreid ook tot de oostzijde van het Spui, waar om streeks het midden der 16e eeuw ook de Fruitmarkt werd gehouden. Ook hier had men een vischafslag, evenals op de markt. Dat leert ons een keur van 31 Mei 1553 2) „Schout ende gerechte van den Hage hebben gekeurt ende geordonneert midts desen, dat men van nu voir- taen alle visch, froyt ende andere lijftochte van buyten comende in den Hage ten affslach bij den gesworen vin ders sal offslaen, soe wel opte marct als opte Spoy, ende ten eynde yegelicken coopman sal mogen geryft worden omme terstond te mogen vertrecken ende sijn geld ont- fangen nae dat hij vercoft sal hebben, soe sullen die vin ders gehouden wesen die vercoopers terstondt heur geld te gheven van heurluyder vercoft goed midts dair van houdende ende genyetende van elcke pont hollandts een halve stuver ende van de sommen bedragende meer ofte min naer advenant ende dat voer trecht van tver- schieten van den ghelde, behalve den doeyt (duit) heurluyden competeerende van toffslaen naer ouder ge- Zie acte van consent, Papieren Register, fol. 24 dd. 31 Januari 1525 en fol. 24 vs. 26 Januari 1526. 2) Gemeente-archief O.a. 1361 II fol. 7 en vlg.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 174