LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 169 dat jaar af de Groote Kerk het derde deel van de op brengst van beide Vischmarkten zal mogen innen. c. De Korenmarkt. Een derde, zeer oude markt is de Korenmarkt. In 1385 begiftigt hertog Albrecht van Beyeren het Sint Nicolaas- gasthuis o.a. met de opbrengst van het korenhuis. De markt werd gehouden tusschen het Stadhuis en de Vee- nestraat. i) In het jaar 1573 is deze markt verplaatst naar de Oost zijde van het Spui, beginnende aan den hoek van de Poten zuidwaarts. Toen was n.l. met consent van de dorpen gelegen onder de Acht Sluisen in Delfland een nieuwe vaart gemaakt en klaar gekomen, die voerende uit het Westland, uitwaterde in het Spui „an den Siecken ofte Leproesen buyten den Haege, responderende vuyte Spoywaetere van den Haege langes de Houffkade nae de Moerwech ende voorts indt voors. Westlandt in allen de steeden ende dorpen aen dese zijde de Maesdijck ge legen, deur welcke vaert de lantluyden voortsaen be- quamelicken ende tot minder costen haer greynen ende andere gewas sullen moegen brengen ende lossen in de Spoye dan tot noch toe gedaen es opte Coornmarct”.2) Daarom ordonneeren schout, burgemeesters en sche penen ,,dat men de coornmarct, die men tot nu toe hyer opte Marct in den Haege van den terruwe, rogge, gerst, havere, erwitten, boonen ende van allet rontzaet gehou den heeft, van nu voortaen houden zall an de oistzijde van de Spoye off zuytwaert op langes de huyssen aldaer ende dat tot wederseggen toe”. We leeren hiermede dus tevens den waterweg kennen naar het Westland, voordat in de 17e eeuw de vaart Hofboek 1561, blz. 374. 2) Gemeente-archief O.a. 1359 fol. 221 vs.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 177