VAN DE 15de TOT DE 18de EEUW 9 niet even hoog; bezien we b.v. de gildebrieven omstreeks 1622, dan betaalden bij de kleermakers: burgers 10 st., vreemdelingen 20 st.; timmerlieden e.a. (St. Jozefsgilde) burgers 30 st., niet burgers 60 st.; schilders e.a. (St. Lucas- gilde): allen 20 st.; zwaardvegers: allen 50 st. Vreemdelingen werden dus niet altijd achtergesteld bij de burgers; het was ook zeker niet algemeen dat de zoons van gildebroeders vrijgesteld waren van het betalen van een inkomstgeld; het St. Lucasgilde (1624) vermeldde b.v. uitdrukkelijk, dat „alle leerjongens, egeen uytgeson- dert” moesten betalen; de boekhouding bevestigt dit. Alleen kinderen uit de Haagsche weeshuizen waren er van vrijgesteld; deze vrijstelling wordt bij de kleermakers en de passementwerkers eveneens uitdrukkelijk vermeld. Wie betaalde het inkomstgeld en wanneer moest deze betaling geschieden? Er waren hiervoor verschillende mogelijkheden: 1°. De leerling betaalt het zelf. Deze gewoonte komt het meest voor, doch meestal werd daarnaast bepaald, dat de meester het den jongen moet voorschieten; b.v. de knoopmakers: „ende dit sal de meester verschieten die hem ofte haer leert ende die geleert wort corten”. 2°. De meester moet betalen. Dit vinden we in 1549 vermeld bij de metselaars e.d. St. Maartensgilde)„Ende elck meester die aldus eenen leerknaep aenneempt, sal vaststaen om des voors. leercnaeps inganck te betaelen”. Bij de schoenmakers, die (1652) de bepaling hadden, dat het ingangsgeld na den 2-jarigen leertijd betaald moest worden, was, indien de jongen daartoe niet in staat was, de meester verplicht dit te doen. 3°. Bij de passementwerkers 1689) betaalden meester en leerling ieder de helft van het bedrag. De termijn, waarna betaald moest worden, was weer verschillend; bij de kleermakers moest dit in 1505 een dag

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 17