BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 184 vs. Op 7 October 1537i) had de Magistraat reeds ge keurd „dat nyemant voertan vervorderen sullen eenyge vulnisse, slick, assche ofte ander onreynicheyt voor de Kogge int Noorteynde ofte in de Stincksteegh anders dan in de crebbe, van nyeus daertoe geordonneert, wel- verstaende, dat men in de zelve crebbe gheen stroe, ryet, smeetskoolen, heete assche ofte poyen en sal mogen brenghen ende dat upte boeten van drie sheeren ponden”. Maar deze keur had al bitter weinig geholpen. Want reeds op 2 Augustus 1540 richten buren van de Plaats en het Noordeinde zich tot het Hof van Holland 2) „omme bij dien van den Hage geremedieert te werden tot die ongeregeltheit die dagelicxs vallende was an de crebbe ende vuylnisputte, staende int Noorteynde daer heete assche ende vuire inne gebrocht worde, daer uyt brant ende andere inconvenienten geschapen waeren te com- men”. Het Hof van Holland ordonneert dan „dat nye mant hem vervorderen en soude eenige vuylnisse te bren gen anders dan in de voorscr. crebbe ende nyet daer- voeren ende dat men daerinne nyet en soude mogen bren gen eenich vuere ofte heete assche, noch peuye noch smitscoelen”. Op 7 October 1537 is door de Magistraat de eerste keur afgekondigd op het schoonhouden der straten. 3 Bijzonder merkwaardig is deze keur daarom, omdat ze ons doet zien allereerst, hoeveel moeite de Magistraat zich gaf om de straten schoon te houden, en in de tweede plaats, dat er reeds in dat jaar van een zekeren reini gingsdienst gesproken kon worden. De Magistraat bepaalt dan ,,dat nyemandt sijn slijck vulnisse ofte assche binnen de tveecke midden op ter x) Gemeente-archief O.a. 1358 fol. 89 vs. en vlg. 2) Gemeente-archief. Papieren Register fol. 12 3) Gemeente-archief O.a. 1358 fol. 89 en vlg.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 192