BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 186 nyeus gekeurt” worden, dat niemand „gheen assche, slick nochte vulnisse sal brengen voor en off opt kerckhoff bij tHeylich Cruys upte Vismarct, bij tGouden Hooft, achter Sint Nyclaesgasthuys oft bij off an die boornputten staende upte Vismarct ende bysonder bij de boornput, staende int Zuyteynde naest thuys genaempt de Zeven Sterre ende dat upte boete van drie sheeren ponden". De keur van 7 October 1537 gaat dan verder door met het verbod geen varkens langs de straat te laten loopen, geen balken langs de straat te sleepen zonder dat er een man achter loopt, en geen balk of hout op de straat te leggen dan over de goot. Ook mag niemand „gheen visbancken opter straet en laten staen tsavonts nae negen uren dan aen de noert- zijde van de Vismarct nae ouder gewoonten opte boeten van V st.”. De bewoners van het Spui, zoowel van de oost- als van de westzijde, waren gewoon hun huisvuil te deponeeren aan den waterkant, voor hun „platinge", ongetwijfeld met de onuitgesproken zekerheid, dat vroeg of laat deze „mis- hoopen" wel in het water van het Spui zouden verdwij nen. Ook hieraan wordt door de keur van 1537 een eind gemaakt: „dat nyemant, wye hij zij, woenende ande oost- ofte westzijde van de Spoye hem en vervordere van nu voortan voor hoer platinge te leggen ofte maicken mis- hoopen ofte ander slick, vulnisse ofte assche dan buyten theck staende aen de Ziecken ende suytzijde van de huyssinge van boesse Heyn, ten waer dat zij binnen dezelfde weecke wech deden voyren ende dat upte boete van drie sheeren ponden, welverstaende dat soe wye eenighe mishoopen althans voor zijn platinge heeft leg gen, sullen gehouden wesen dezelfde wech te voern bin nen vierthien dagen naer datum van desen upte ver beurte van drie ponden voorts.”.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 194