LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 193 Gemeente-archief Papieren Register fol. 428 vs. en vlg. 13 keur, dat de goten in den regel waren acht duim in het vierkant hoog en breed en dat ze uitmondden in een groo- tere goot, die het water afvoerde naar een gracht, in casu de Beek. De Warmoesmarkt en de navolgende straten moeten dan gemaakt worden „midden hoogste tonne rond nae den eysch ende ordonnantie vant werck, te weten van den inganck van Sint Nicolaesgasthuys sieckenhuys deur off nederwaerts gaende nae de Drie Haringen, voorts van daer noortwaerts nae de Warmoesmarct, tstraetgen van tKerckhoff nae de Drie Haringen, voorts nae de Roes ende van daer oostwaerts up nae de voorscr. War moesmarct, de Lapstraet ten beghinne van de Hooch- straet nederwaerts nae de Warmoesmarct ende soe voorts tSacramentsgasthuys tot an de stoupen van mijnheer van Baertwijck, de gooten loopende doer eenighe berrien ofte stouppen, te maecken acht duym int viercant hooch ende breet, ten eynde twater zijn schoot zal moegen hebben ende dat men die bequamelicken schoon zal moegen maecken, omme te moegen loossen deur de goot doer tgasthuys, die men eensdeels voor opnemen ende wijden zal, op dat alle tgootwater van boven commende te badt zal moegen doerschyeten nae de Beek toe” Gemeentelijke reinigingsdienst sedert 25 Februari 1683. Het heeft tot 25 Februari 1683 1geduurd voor er sprake was van een gemeentelijke reinigingsdienst. Op dien datum kreeg de Magistraat van 's-Gravenhage octroy van de Staten van Holland om van eiken burger, ook van de suppoosten, een belasting te heffen, bekend onder den naam van asch- en vuilnisgeld, om uit de op brengst daarvan een gemeentelijken ophaaldienst van alle vuil te kunnen bekostigen.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 201