BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 216 J) Gemeente-archief O.a. 1361II fol. 13. 1553 tot 1574 een Vischmarkt en een Fruitmarkt ge houden. De turfschepen mochten hier niet aanleggen, maar moesten volgens een keur van 1549 1blijven liggen ten zuiden van de Lepelbrug, de oost- en westzijde van het Spui. In dezelfde keur wordt verder bepaald, dat de veer schepen, zoowel van buiten als binnen Den Haag, hun ligplaats moeten hebben aan de westzijde van het Spui, ten zuiden van het Padmos. ,,Item soe wye hier in den Hage turff met scepen ter marct brengen wil omme te vercoopen, die sal gehouden wesen sijn scepen te laden soe goet achter als voerin ende onder als boven ende soe wye anders in gebreecke be vonden wordt, soe sal de cooper denselffden turf moe- ghen betaelen tot discretie ende arbitrage van den ge- swooren keurmeesters ende den vercooper sal daer en boven verbeuren een boete van XV st.” „item dat gheen veenluyden hem vervorderen en sullen met heuren geladen scepen met turff te commen binnen de houtte brugge opte Spoye, voir dat heuren turff ver- coft es, mer sullen aldaer over die suytsijde blijven leggen ande west- ende oostzyden van de vaert vast ande kade gemeet soe dat andere scepen ende scuyten ter midde- wegen van de vaert geryffelick sullen mogen incommen ende vuytvaeren ende dat alle veenluyden binnen leg gende, vercoft ende gelost sijnde, terstondt heure leege scepen voyren sullen buyten die voors. houtte brugge upte boete van vijff sheeren scellingen.” „item ende ten eynde die veenluyden ofte andere turf- luyden plaetsse sullen mogen hebben omme met heur- luyden scepen aldaer geryffelick te moghen leggen, soe hebben die bailliu schoudt ende gerechte gekeurt ende ge-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 224