BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 218 x) Gemeente-archief O.a. 1361 I fol. 63 vs. deel van de Haagsche Magistraat. Te begrijpen is, dat de bewoners in verzet komen. Want jaarlijks zullen hier zeker wel honderden turfschepen hebben moeten lossen, omdat turf, naast hout, de eenige brandstof was. En waar de plaats, die aan de turfschepen aangewezen was als lig- en losplaats, niet bijster groot was, zal de kade ongetwijfeld veel te lijden hebben gehad. De bepaling, dat de „veenluyden” onmiddellijk moesten vertrekken als hun schip leeg was, wijst daarop ook. In elk geval, de veenschippers klagen over burgers ,,dair zij met heurluyden scuyten geordonneert zijn te leggen, dat ze nyet en wilden gehengen heurluyder scuy ten aen heurluyder kaeden te meeren". De Magistraat bepaalt dan op 27 November 1571 1„dat de burgers woonende over die steenen brugge daer die vercoopinge van de turfmarct geordonneert es, sullen gehengen ende gedoogen, dat alle die veenluyden, die daer met turff te vercoopen sullen commen, heurluyder scuyten daer sullen mogen leggen aen heurluyder kayen, mits henluyden gevende van elke scip turfs zeven turffven sonder meer, behoudelicken dat zij van de plaetsse dair mishoopen leggen ende ande platinge nyet en mogen comen nyet geven mer vrij sullen sijn eenige turff te geven.” Een bewoner krijgt dus van elk schip dat aan zijn kade gemeerd wordt een kadegeld in natura uitbetaald, in den vorm van zeven turven. Een groot deel van zijn brand stof zal dus elke bewoner op deze manier van de talrijke turfschepen gekregen hebben. We leeren uit deze keur tevens, dat zich in 1571 ter plaatse van Turf- en Houtmarkt, reeds een steenen brug bevond. Aan de oost- en westzijde van het Spui, bij deze steenen brug was dus de turfmarkt tot 1594. Toen is een

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 226