LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 219 zij scheen van het Spui tusschen Kapelsbrug en nu gereserveerd nadat de buren dit van het Spui nog eens gediept en gereinigd voor de schepen, die „victuaelge” of levens- aanvoeren. zij gracht gegraven van het Spui, aan de kaden waarvan de turf- en houtmarkt door de Magistraat geordonneerd is, ter plaatse waar zich nu de straten van dien naam be vinden. Beide markten hebben toen een veel ruimer ter rein gekregen. Maar merkwaardig is het, dat de zijgracht, waaraan de Turf- en Houtmarkt gevestigd zijn, gegraven is ter plaatse, waar zich steeds de Turfmarkt heeft be vonden. Zooals we zagen bij de bespreking van de markten, werd in 1574 de Vischmarkt van de oostzijde van het Spui verplaatst naar de westzijde, ter hoogte van het Padmos. Aan de oostzijde werd sedert dat jaar de Koren markt gehouden, benevens de Fruitmarkt. Nu had de Magistraat daar ter plaatse tevens een brouwerij opge richt1) en zij scheen van plan te zijn er meer op te richten. Het gedeelte Lepelbrug wordt gedeelte hadden middelen aanvoeren. De andere schepen moeten buiten de Lepelbrug blijven. „Alsoe opte Spoye an doostzijde geordonneert es de coorenmarct ende datter een brou- iverie gestelt is ende apparentelijcken geschapen es in tijden ende wijlen meer gestelt te worden ende dat tSpoyewater gelast es te reynigen, te dyepen ende de vaert vrij te houden onbelet van eenige schepen ofte schuyten, opdat men tselve Spoywater sal moegen vrij ende vranck gebruycken vuyt- ende invarende met vic- tuaelgeschuyten ende scheepen van de Cappelle af tot de houtte brugge toe ende opdat doostzijde van de voors. Spoye onbelet blyven mach van de vischwagens, com- x) In 1531 had de Magistraat octroy gekregen om brouwerijen te mogen oprichten.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 227