BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 220 Gemeente-archief O.a. 13611 fol. 106 vs. 2) Gemeente-archief O.a. 1361 I fol. 104. •1) Over deze kwestie is uitvoeriger gehandeld in het hoofdstuk over de bewoners van Den Haag en over de samenwerking van de Magistraat met andere regeeringscollege's in het belang van die be woners. mende van de zee ende elders, soe es bij de Magistraat van den Hage by advyse van den commissarissen upt stuck van de politie gecommitteert” etc. (Men zie voor het vervolg van deze ordonnantie het artikel over de Vischmarkt. En op 13 December van ditzelfde jaar 1574 2) wordt nog eens opnieuw geordonneerd door de Magistraat bij advies van ,,de commissarissen upt stuck van de politie” dat „men gheen leege scuytten noch sceepen en sal laten leggen tusschen de Cappel ende houtte brugge, mer sal gehouden wesen deselffde soe haest die ontladen sullen zijn te scyeten buyten de voorn, houtten brugge ende die aldair soe vuytte wege te leggen, dat de vuyt- ende in varende scuytten ende sceepen dairbij nyet behindert, belet offte becommert en worden” opdat het Spui tus schen Kapelsbrug en Lepelbrug „bequamelicken mach gebruyct werden bij den coorenschuyten ende andere victuaelge ende coomanschap in den Haege brengende”. Er was dus reeds van ouds een vaste ordening in de ligplaatsen der schepen. We zien tevens uit de beide laatste keuren, hoe de Magistraat in het algemeen belang samenwerkt met de commissarissen „upt stuck van de politie”. Deze commissarissen zijn afgevaardigden uit hoogere regeeringscollege's, die rechtspraak hebben over de sup poosten en met wie de Haagsche Magistraat allerlei maatregelen in het belang van huurlieden en suppoosten besprak en vaststelde. 3

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 228