BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 222 het Zieken tot 1592. Afsluiting van Nu was voor een goed scheepvaartverkeer het Lep rooshuis met het Zieken een groote hinderpaal. Immers in een keur op de Leprozen van 1562 de oudste trou wens, die we bezitten en die we hiervoor besproken hebben lezen we, dat aan de Leprozen voor wandeling wordt aangewezen de Ziekenkade en wel van het hek tusschen Spui en Ziekenkade zuidwaarts tot aan de Raamolen toe, dat is de molen, die nu nog staat aan den Trekvliet bij de Laak. Dit wil zeggen, dat de gansche weg tusschen Spui en de Raamolen verboden was en niemand langs dezen weg mocht passeeren noch minder langs het Zieken Den Haag binnenkomen, maar ook, dat alle wagenverkeer langs het Zieken verboden was, en dat de schepen langs dit stuk niet door paarden voortgetrok ken konden worden, maar geboomd moesten worden. op Delft tien stuvers voor de gehele schuyt soe en wan neer yemant een schuyt begeert te huyren ende van de- gheenen begeeren te wachten, dat de schuyt bevracht zij, van elcke man ofte vrouwepersoon op Delft ende op den Hage een blanck ende van April tot Bamis van een geheele schuyt op Delft acht stuvers ende die begeren te wachten als boven een halve stuver op ten Hage, op peyne, dat soe wie van huerluyden bevonden sal mogen worden contrarie van dien gedaen ofte meerder loon genoemen te hebben, verbeuren sal de somme van ses carolus gulden ende soe wie bevonden wordt de macht nyet en hebben de voors. boete te betalen zal in hechte- nisse geleyt ende aan den lijve na gelegentheyt van der saecke gestraft worden ende indien yemant nae der publi catie van desen ordinantie onwillich waren, sal denselve tveer voor den tijt van twee jaeren verboden worden.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 230