LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 225 van Delft tleproos- schippers op Delft en andere vrachtschippers het toch deden. Daar konden de leproosmeesters zich niet bij neerleggen; ze protesteeren bij de Magistraat en deze verbiedt het aanleggen dan ook op strenge straffen en gebiedt dat alle schuiten moeten laden en lossen in het Spui binnen het hek. „Alsoe de schuytvoerders van den Hage varende op Delft ende oock andere vrachtschuyten met hun vrachtschuyten blijven liggen voor huys allhyer tot groot ongeryff van den burgeren ende ingesetenen van den Hage ende oock tot groot achterdele van de voors. leprooshuysse, die daer door verlyessen heur aelmissen, bedrijvende oeck de voors. schuytvoer ders in ende voor tselve leprooshuysse groote onge- regeltheden van caetsen, speelen, dobbelen, roepen, cijfen, vloecken ende andere ongeschicktheeden, soe ist dat bailliu, schout, burgemeesters ende gerechte van den Hage gekeurt ende geordonneert hebben, keuren ende ordonneeren mits desen, dat de voors. schuyt voerders van den Hage ende schuytvoerders van Delft van nu voortaen mit heure vrachtschuyten sullen blijven leggen an dese zijde van theck binnen de huysse omme hun vracht te laeden ende te lossen ende dat op een boete van drye pond telcken reyse te verbeuren”. Toch schijnen de schippers de boete getrotseerd te hebben, want tot 1591 duurde hun verzet tegen de be paling, dat men aan het Zieken niet mocht laden en los sen. Nu hebben we reeds gezien, dat het scheepvaart verkeer zeer was toegenomen in de tweede helft der 16e eeuw, ’t Zal ongetwijfeld zijn bezwaren hebben mee gebracht om steeds een goede ligplaats in het Spui te kunnen vinden. Bovendien zal het wel een groote hin- 1) Gemeente-archief O.a. 1361 I fol. 180 en vs. 1578. 15

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 233