BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 226 derpaal zijn geweest, dat de schepen door het Zieken en de Haagsche vaart niet getrokken konden worden, maar noodzakelijk moesten worden geboomd. Leproosmeesters klagen voortdurend bij de Magis traat maar deze moet tenslotte zwichten voor de argu menten van de schippers. En nu wordt door de Staten van Holland de volgende oplossing gevonden. Zij bepa len op 2 September 1591 x): „also schoudt, burgemees- teren ende regeerders van den Hage ons te kennen ge geven hebben, dat de schuytvoerders soe van den Hage, Delf ende andere dagelijcx hoe langer hoe meer groete insolentie, ongeschicktheydt ende onbehoorlijcke feiten plegende sijn voor tleprooshuys van den Hage tende rende nyet alleen tot groot ongerieff, verachteringe ende schandale van de dagelicxe passagiers, maer oock tot onteeringe van de gerenommeerde vlecke van den Hage mitsgaders verdriet van de meesters van den voorscr. armen leprooshuyse metten binnenvaeder aldaar, die daeromme veroorsaackt zijn geweest tselfde den sup plianten te kennen te geven, versouckende dat daer tegens behoorlijcke ordre soude mogen gestelt worden, twelck de supplianten nodich bevonden hebbende ende dat sulcx den reysende man beter zoude mogen worden gevordert ende geaccommodeert, zijluyden zekere keure ende ordonnantie hadden gemaect, waerna de voorscr. schuytvoerders in den Haghe wonende ofte commende henluyden sullen hebben te reguleeren ende onder anderen dat de voorset, schuytvoerders van nu voortaen egheene vracht sullen mogen innemen voor tvoorscr. leprooshuys als zij tot noch toe contrarie voorgaende ver- both hadden gedaen, maer alleen op het Spuy altvaer zij oock hare paerden zullen moeten inslaen, passerende sulcx over de cade, tusschen den Hage ende tvoorscr. x) Gemeente-archief. Francijne Register fol. 215 en vlg.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 234