LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 229 mede word verboden, maer denselven collecteur te laeten vrij, onbelet ende ongemoeyt de straeten, wegen ende oock zijne goederen ofte familie gebruyken zonder hem eenichsints te doen ofte laeten geschieden eenig hinder, belet ofte contradictie in eeniger manieren ende ten eynde nyemandt van deesen ignorantie en preten- deren autoriseeren ende committeeren wij voorts densel ven collecteur des graefflickheyts waepen te erigeren, vut te hangen ofte doen stellen voor zijnen huyse al- daer hij omtrent de voorscr. caede woenen sal” Verkeer na 1592. Het leek daarom dienstig het jaar 1592 min of meer als een keerpunt in de geschiedenis van het Spui als haven te nemen, omdat allereerst na dat jaar en vooral na 1594 het havenbedrijf veel grooter en drukker is geworden. Er worden in de volgende jaren zijgrachten gegraven van het Spui, de Turfmarkt, de Schedeldoeks- haven, de Ammunitiehaven, waar vrachtschepen aanleg den, begin 17 e eeuw de Bierkade en de Amsterdamsche Veerkade, zoodat zich uit het Spui allerlei zijhavens af takken. De mogelijkheid van een sneller verkeer door de Haagsche Vaart, die nu een Trekvliet wordt, baant den weg voor een intenser verkeer. Het dorp beleeft in de negentiger jaren een opbloei; het breidt zich, voor die dagen tenminste, sterk uit en de uitbreiding gaat zuid waarts; de vrijmaking van het Zieke voor het verkeer heeft juist de mogelijkheid geschapen voor een opbloei van het havenbedrijf en het handelsverkeer en tevens den weg geopend voor de sterke uitbreiding van het dorp zuidwaarts. In een twintigtal jaren rijst ten zuiden van de Kalvermarkt en het Padmos en tusschen de Wagen straat en Coman Willemslaan-Lamgroen een geheel nieuwe stadswijk op.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 237