BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 236 de en vlg. 4 Februari 1574. de Vlamingstraat, Jan Hendrikstraat „ende voorts totten boom teynde Westeynde, Schoolstraat en Nieuwstraat”. Het vierde kwartier omvatte de Markt met de Gast huisstraat, de Warmoesmarkt, Papestraat, Molenstraat, Geest, Vleerstraat, Pastoorswarande en Torenstraat. De klapwakers werden betaald door de buren van hun kwartier. Elke buur „tsij geestelick, waerlick, canonicken, eedelluyden ofte suppoosten”, zij moesten ieder elk vie rendeel ’s jaars een halve stuiver er voor betalen. De klapwaker moest oorspronkelijk zelf zijn loon aan de huizen van zijn kwartier ophalen, maar als iemand onwil lig was te betalen, mocht 'hij het bedrag binnen vier en twintig uur doen executeeren. De Magistraat heeft de klapwakers steeds onder strenge reglementen gehouden. Als de klapwakers zwa righeid maken er elk uur van den nacht op uit te moeten gaan „als van thien XI, XII een, twee, III ende IIII uren omme te gane mette clappe om wacht te houden langes den Haege, immers des wintertijts van de clocke Xll uren welcke Xlle ende oeck de clock vier uren in den morgenstondt die principale uren zijn, dat men goede wachte behoort te houden voor allen dieven ende quaedt- doenden”, dan is het, dat de Magistraat ordonneert1), bij advies van de „commissarissen op tstuck van de poli- cie gecommitteert”, „dat die geswooren clapwaickers nyet droncken ter waicke en sullen commen ofte in der nacht droncken te drincken, mer die vuyren van der nacht wel waer te nemen ende om te gaen roupen van clocke thien uren aff tot vier uren beyde incluis sonder eenige uren te laeten verby gaen op arbitralicken gecor- rigeert ende geleyt te werden te water ende broode voor deerste reyse, die tweede reyse privatie van haren arbi trale correctie”. 1) Gemeente-archief O.a. 1359 fol. 226

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 244