BIJDRAGEN OZH GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 238 Buurwachten. In dé moeilijke jaren vol onrust na het uitbreken van den opstand tegen Spanje worden er door de Magis traat ook wachten ingesteld van de buren, die 's nachts moesten waken tegen oproer en tegen het komen in de stad van allerlei ongewenschte elementen. Herhaal delijk vindt men de ordonnantie’s voor zulke ,,buyer- waicken” afgekondigd, „bailliu schout, burgemeesteren ende schepenen doen gebieden ende bevelen eenen yege- licken, eedel ende oneedel, suppoosten ende gheestelyke persoenen, dat in elke gebuyerte alhyer in den Haeghe naer verclaert gehouden sullen weesen te waicken twee brand uitbrak. ,,es voorts geordonneert dat soe wan neer bij daghe ofte bij nachte in ofte omtrent den Haghe eenyghe brandt geviel, dat God verhoeden wil, dat men nyet deppen en sal op denn thoorn van Sint Jacobs- kercke alhyer mer sal men deppen tclocxken van Sinte Nicolaesgasthuys ende de doeken vant Conventsgast- huys ofte cappelle daer de brandt naest wesen sail ende soe wanneer de wachters opten Groeten Kerckxs thoern van den Haghe eenyghen brand bij nacht gewaer sallen werden sullen gehouden wesen een beckenslach te doen eerst naer tstadthuys toe ende daer naer ter plaetse waer vuyt daer zijluyden den brandt zyen ofte anders gewaer zullen werden”. Ook zij worden betaald door de buren. De eene toren wachter moest voortdurend dat gedeelte van Den Haag van af den toren bespieden, dat ten westen lag van de lijn TorenstraatVeenestraat, de ander, wat ten oosten van die lijn lag. Ook zij moesten zelf hun loon ophalen bij de buren van hun kwartier.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 246