LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 257 17 'I boeken zoo genoemde Denneweg of Binkhorstlaan in het zuiden oorspronkelijk niet één weg kunnen gevormd hebben. Dit lijkt me onmogelijk. Integendeel, op grond van ge gevens, waarvan die van 1392 één is, moet ik juist aan nemen, dat de door mij geprojecteerde weg van Arents- burg naar de duinen bij Petit St. Hubert2), die dus ge- loopen heeft van Cromvliet (de z.g. oude Haagweg op Voorburgsch gebied) langs het Voorburgstraatje op Haagsch gebied en verder langs Lam Groen, Coman Willemslaan (die reeds in 1336 voorkomt en die de latere Korte Houtstraat is), Lange Houtstraat, oostzijde Voorhout, Denneweg en Raamweg oorspronkelijk in zijn geheel Denneweg heeft geheeten. Maar de Binkhorstlaan, in de Hofboeken en in allerlei transportacten ook wel Denneweg genoemd, wordt in de rentmeestersrekening van Noorthollant 1358/59 fol. 6 vs., genoemd ,,de nuwe Denneweghe". Deze „nuwe Denneweghe” moet dus een nieuwe, een jonge weg zijn en in de plaats zijn gekomen van een ouden Denneweg, die door het graven van den Trekvliet voor een groot deel vernietigd is. De „Zuyt-Dennewege” zooals de Binkhorstlaan in de rentmeestersrekening van Noort hollant 1438/39, fol. 21 vs., en 1439/40, fol. 19 vs. en 20, wordt genoemd in tegenstelling tot ,,de Dennewege benoerden die Haghe” hangt dus niet onverbrekelijk samen met den tegenwoordigen Denneweg-Raamweg, maar het moet een weg zijn, die voor het zuidelijk ge deelte van den ouden Denneweg in de plaats is gekomen. In het dorp van die Haghe was dus het grafelijkheids- gebied opgenomen. Aan de oostzijde was dit gebied met het dorp begrensd door den oudsten weg in deze streek, -1) Zie mijn studie in het Jaarboek 1924, blz. 149 en vlg.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 265