EEN JOODSCHE WERELDREIZIGER IN DEN HAAG 264 L— is met dezen Suasso bedoeld Immanuel Israel Suasso, man van groot aanzien in de Sefardische gemeente niet alleen, maar ook welbekend in het burgerlijke leven. Ze ver loochenden hun Jodendom niet, maar toch missen we in het journaal iets, dat, vergeleken met de bezoeken in andere kringen, sterk opvalt. Azoelai vermeldt alleen nog de funeste gevolgen van de speculatiezucht dier dagen. Dat de in Engeland geïnvesteerde kapitalen geweldig ge schokt werden was het gevolg van den in 1774 tusschen Engeland en de Amerikaansche koloniën uitgebroken oorlog. Kort maar krachtig vermeldt de reiziger de ruï neuze slagen, die ook hier en in Amsterdam vielen. De im mense rijkdom en het verlies in weinige oogenblikken! Het geeft Azoelai een beeld in de pen, wanneer hij zijn aanteekening van 11 Juni besluit over een samenkomst van een aantal der financieel getroffenen: „Daarna rookte men, de rook leek wel symbool voor de vervlogen winst” Toch ontbreekt er iets. De lezer mist eenige uiting van cultureele of wetenschappelijke belangstelling. Wel wordt vermeld wat voor schitterende meubels te aanschouwen vielen, liefst met den prijs erbij, dien Azoelai toch bezwaar lijk zelf gekend kan hebben! Nu is het mogelijk dat zich toevalligerwijze de gelegenheid niet heeft voorgedaan om over andere onderwerpen van gedachten te wisselen. Maar dan is het even toevallig dat in den kring van Tobias Boas wel over dergelijke dingen werd gesproken. Wie deze Boas was en welke beteekenis zijn handels- huis voor Nederland en ook voor het buitenland had; hoe hij ook in hofkringen bekend en gewaardeerd werd ’t is alles den trouwen lezer van de Jaarboeken van „Die Haghe” uitvoerig geschilderd.8Toch vernemen we in het reisverhaal niets omtrent de uiterlijkheden, die ongetwij feld ook in dat huis waren te bewonderen. De gastheer be-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 272