EEN JOODSCHE WERELDREIZIGER IN DEN HAAG 269 bepaalt afgewisseld met een wandeling. Zoo ging hij met de Wetsrollen-schrijver Nehemia „om het bosch bij de stad te zien. Men kan in die richting naar Amsterdam gaan. Na een half uur wandelen door de jardin ging ik terug.” Ook Delft werd niet vergeten, dat per kales van Rotter dam uit in een groote dagtoer wordt bezocht. Vloeien de aanteekeningen hier spaarzaam en de schrijver zich telkens tot de mededeeling, dat gedurende eiken tocht over Joodsch wetenschappelijke onderwer pen werd gesproken, uitvoeriger, ja geestdriftig zijn ze omtrent het bezoek aan het kabinet van Prins Willem V op Woensdag 10 Juni. Deze verzamelingen waren gehuis vest in een gebouw gelegen aan den N.O. hoek van het Buitenhof, het gebouw van de graven de Noyelle. 19 Arnout Vosmaer heeft van de collectie een catalogus samengesteld onder den titel: „Algemeene Natuurkun dige en historische beschrijving der zeldzame en verwon- deringswaardigste schepselen van den heere Prince-erf- stadhouder met nauwkeurige afbeelding etc.”20) Trots vele daartoe gedane pogingen, is het me nog niet gelukt een exemplaar dezer beschrijving te kunnen inzien. Daarom is het niet onbelangrijk om de aanteekening van ons reisjournaal in haar geheel over te nemen. „Met Izak Saruco, zoon van den gazzan (voorlezer) Salomo en Senhor Aaron van Mozes de Pinto, den kerk bestuurder, gingen we naar het kabinet (gabinete) van den Prins. Daar bevinden zich allerlei soorten reptielen, vogels, visschen, slangen, scorpioenen en papegaaien in menigte; alles gebalsemd, sommige op aqua ferte („sterk water”). Ook groote dieren, herten, waaruit het vleesch is verwijderd en onder de huid opgestopt met stroo; 't is als of ze zoo levend voor u staan. Ook allerlei soorten wor men en sprinkhanen. Een maquette van een paleis in China en voorts allerlei wetenschappelijke instrumenten,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 277