EEN JOODSCHE WERELDREIZIGER IN DEN HAAG 271 bizondere oude tijden menschen- Tot zoover de geestdriftige beschrijving van onzen wereldreiziger, die met groote bewondering voor de prin selijke collectie is vervuld. Vooral zijn vergelijking met de Estudio universiteitte Padua is wel zeer vleiend. Ook daar had hij scherp opgemerkt. Hij vermeldt in zijn vrij gedétailleerde beschrijving dezer verzameling perla coral en de visch balena (walvisch) in geraamte. Maar het prinselijk kabinet geeft hij om den rijkdom der verzame ling en de streng doorgevoerde systematiseering de voor keur. Door deze waardebepaling is tevens de waarde van Azoelai’s journaal bepaald. Hier liggen voor den lezer de opmerkingen van een scherp kritischen geest, die men- schen en toestanden in één oogopslag doorschouwde; de aanteekeningen van een vaardigen penvoeder, die het verstond in den beknopten en gedrongen stijl van zijn pit tig en vaak met pointe spelend Hebreeuwsch in weinig woorden veel te zeggen. Een dagboek is in het algemeen een bizondere litera tuur, omdat de lezer kennis maakt met den schrijver, zoo- als hij zich geeft. Vooral dan, wanneer het journaal niet voor publiciteit bestemd was. Dan schetst hij de dingen ongedwongen, zooals hij ze ziet, zonder zich zelf reserve op te leggen. Dan teekent hij de personen naar den indruk, dien ze op hem maken, zonder het beeld te retoucheeren. Azoelai’s reisjournaal heeft daarom zoo waarde voor hem, die iets van de sfeer van wil leeren kennen onder de leiding van een kenner bij uitnemendheid. Men mag zonder overdrijving van zijn dagboek ver klaren, wat Jean Paul eens aldus uitdrukte: „Als wij de hand vol brieven nemen uit vroeger jaren dan is het als hadden we de verwelkte jaren zelf in de hand.’’

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 279