BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 44 Zie hierover uitvoeriger mijn studie in het Jaarboek 1924 blz. 203 en vlg. 2) Zie over de hofkapel eveneens De Riemer I blz. 183 en de Mede- deelingen I blz. 192 en vlg. 3) Zie over de school en hare ontwikkeling het desbetreffende arti kel in deze studie. Kerken en Kapellen tot de parochie behoorende. 1 Tot de parochie behoorden enkele kerken of kapellen, waarvan er twee, nl. de Hofkapel en de kerk te Schevenin- gen in den loop der jaren afgescheiden zijn geworden van de parochie, terwijl de kapel te Eikenduinen slechts tijde lijk een afzonderlijke parochie schijnt gevormd te hebben om daarna weer als kapel bij de parochie te worden in- gelijfd. a. De Hofkapel. De Hofkapel 2), gewijd aan de heilige Maagd Maria, zou men de parochiekerk kunnen noemen voor het Hof, de edelen en de suppoosten, maar tot Kerspelkerk is de Hofkapel nimmer verheven, hoewel zij het recht had het sacrament van den doop toe te dienen. De abt van Mid delburg had, uit kracht van zijn patronaatsrecht, ook het recht van voordracht van de vier kapelanen van de Hof kapel. Op 31 December 1367 stichtte de graaf binnen zijn hof het St. Maria en Andreas-kanunniken-kapittel. Toen werd niet alleen de Hofkapel bij het kapittel geïncorpo reerd, maar ook „de cure ende kerke in den Hage, die ca- pelrie te Eyckenduinen”. Toen kregen de kanunniken ook „die scole van den Hage met alle haren toebehoren”. 3) Het kapittelhuis heette de Canesye en lag aan de oost zijde van het Binnenhof ter plaatse, waar nu het Ministerie van Binnenlandsche Zaken staat. In 1372 krijgt het kapittel een eigen rechtspleging van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 52