LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 45 den paus en wordt het onttrokken aan het gewone geeste lijke gerecht van den bisschop. In 1374 wordt het door paus Gregorius gesteld onder de onmiddellijke pauselijke jurisdictie en sindsdien was het kapittel dus feitelijk ge- ëximeerd uit de parochie van Die Haghe en uit het bisdom Utrecht. In 1411 wordt de Hofkapel door paus Gregorius verheven tot eene collegiale kerk. In de Hofkapel zijn in den loop der eeuwen vele plechtigheden voor het grafe lijke hof gecelebreerd; verscheidene vorstelijke personen zijn er in begraven. Na de hervorming deed de Hofkapel dienst als Fransche kerk. b. De kerk te Scheveningen. In 1357 is te Scheveningen een kapel gesticht, gewijd aan den Heiligen Antonius abbas die, ter onderscheiding van den Heiligen Antonius van Padua en anderen, die geen abt waren, abbas =abt) werd genoemd. Deze kapel is vóór 1419 reeds tot parochiekerk verheven en van dat oogenblik af is de parochie Scheveningen afgescheiden van de parochie van Die Haghe. De kapel was een stichting van de inwoners zelf. Mis schien van het oudste gilde op Scheveningen, het Sint Antoniusgilde, dat 16 December 1552 x) door de weinige nog in leven zijnde leden is opgeheven. Toen compareerden „de hooftmans van Sinte Antho- nisgilde op Scheveningen in die kerkecamer bij naemen Cornelis Aerssen alias ouwe Neel, Cornelis Heinricxs. Boon ende Jacob Symonsz. overmits dat gilde vergaen wesende ende in menighe jaeren niet gehouden geweest en is ende hebben aldair overgelevert dat gilde met de rente brieven toecomende tvoors. gilde, behalve die rentebrieven toebehoorende tot die prouven, in handen van den kerk- x) Zie De Riemer I blz. 43 en vlg.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 53