BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 46 schrij- Kloosters, kapellen kerk staande. i Die Haghe. van Holland 1) Zie De Riemer I blz. 17 en de reeds genoemde studie van ver Jaarboek 1924 blz. 205 en vlg. en stichtingen buiten de Parochie- meesters, soe heeft die kerk dat aengenomen, alsoe over mits haer patroon wesende Dit alles doet ons zien, dat de vereering van Sint Anto nins abbas op Scheveningen een groote plaats innam en wettigt het vermoeden, dat mogelijk de kapel oorspronke lijk een stichting kan zijn geweest van het Sint Anthonius- gilde. c. De kapel te Eikenduinen. De kapel te Eikenduinen iis de oudste kerk in de parochie en ouder dan de parochie zelf. Ze is gesticht door graaf Willem II, tusschen 1247 en 1255, voor de nage dachtenis van zijn vader Floris. Deze kapel was gewijd aan de heilige Maagd Maria en werd bediend door een van de kapelanen van de Hof kapel. Waarschijnlijk is ze in 1331 op machtiging van bis- schop Johannes van Utrecht door den abt van Middelburg tot parochie verheven. Veel is echter van deze parochie niet bekend. In het midden der 15e eeuw is ze in elk geval als parochie opgeheven en daarna komt ze steeds voor als de Heilige Kruiskapel van de parochie van In 1581 is de kapel op last van de Staten gesloopt. Buiten die kerk stonden in Den Haag de kloosters en allerlei liefdadige instellingen met hun kapellen en voorts afzonderlijk staande kapelletjes. We willen ze in het kort memoreeren, a. Het± 1397 gestichte klooster van de Predikheeren

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 54