BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 48 x) Gemeente-archief O.a. 1374 fol. 4. den regel tot de orde toe geaccommodeert in Sinte Elizabettensusterhuys ofte clooster alhier, ter plaetse daert hem aengewesen sal werden.” 1) d. Het in 1463 door zusters van het Sint Elizabeths- klooster gestichte klooster van Sint Maria in Galilea. Oorspronkelijk is dit klooster aan het Spui gesticht, daar was de poort met den hoofdingang, zooals ook het Hof boek van 14584490 ons vertelt (blz. 25). Vandaar dat dit klooster ook dan steeds wordt genoemd: „die Zusteren opt Spoy” (blz. 19, 22, 23, 25 etc.). Maar tusschen 1497 en 1502 laat dit klooster een nieuwe kerk zetten in de Poten; de zusters breiden haar bezittingen steeds meer uit naar de Coman Willemslaan (Lange Houtstraat) toe en ze krijgen dan vanuit de Poten ook een toegang tot haar gebouwen: de Bagijnestraat. Vandaar dat het klooster dan ook wel wordt genoemd het Convent in de Poten. Het Convent is na de hervorming gesloopt. Ongeveer ter plaatse waar de tweede kerk van het klooster heeft ge staan is thans het Ministerie van Oorlog, het voormalige logement van de stad Rotterdam. e. Het klooster Bethlehem, ook wel genoemd het Convent van Sint Barbara, de Proosdij of het „armesuster- huys” gelijk het ook voorkomt in de Hofboeken. Oorspron kelijk leefden de zusters naar den regel van Augustinus, maar in 1494 gingen zij over tot de orde van de Premon- stratensers en stelden zich onder de visitatie van den abt van Middelburg. Het Convent lag aan de zuidzijde van het Westeinde bij den noordhoek van de Assendelftstraat. Het stichtingsjaar van dit klooster was tot nog toe onbe kend, maar het Hofboek beginnende 1458 vertelt ons, dat het klooster in 1482 gesticht moet wezen. Want op blz. 69 fol. 40 vs.lezen we van een perceel, dat in 1482 overgaat

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 56