BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 60 Fol. 40. Zie ook: De archieven van kloosters en andere stichtin gen in Delfland blz. 412 no. 74. b. Het Heilig Kruisgilde, in 1395 door den abt van Middelburg bevestigd in den dienst van de het gilde toe- behoorende kapellarij in de Parochiekerk; ongetwijfeld is het gilde reeds eerder gesticht. Daar dit gilde veel aan armenzorg deed, zullen we het verder onder de instellin gen van armenzorg behandelen. Ook in Scheveningen en in Eikenduinen had men een gilde van dezen naam. c. Het Heilig Sacramentsgilde, den dienst en de ver- eering van het Heilig Sacrament beoogend, stichter van het reeds genoemde Heilig Sacramentsgildehuis en de Heilige Sacramentskapel. d. Het Maria Magdalenagilde. e. Het Sint Annagilde, gewijd aan de Heilige Anna, moeder van de heilige Maagd Maria. f. Het Soete Naam Jesusgilde, vermoedelijk hetzelfde gilde als de broederschap van den Heiligen Laurens onder de aanroepinge van den zoeten naam Jesus. Het had evenals trouwens de andere broederschappen, een altaar, het Soete Naam Jesusaltaar, in de Groote Kerk. Omdat het gilde zeer nauw verbonden was met de Kamer van Rhetorica „Mit Geneuchten” zie men hierover bij de bespreking van deze Kamer. g. De Heeren van St. Anthonis, die we onder het hoofdstuk Ziekenzorg nader bespreken, evenals h. De Sint Anthonisbroederschap van den Crepelen. j. De broederschap van Sint Joost, genoemd in een acte in het Cartularium van de Memorie d.d. 15 Juni 1457. 1 Welk doel deze broederschap beoogde, is mij niet mogen gelukken vast te stellen. Ongetwijfeld behoor de aan deze broederschap de Sint Joosten cappelrye, die

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 68