l BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 66 aan de noordzijde van de Sint een „Berch van Calvariën” genoemd (Hof boek 1512 blz. 363). In 1561 vinden we hem ook ver meld (Hofboek 1561 blz. 444). Processie’s en ommegangen. De processie’s op den Heiligen Kruisdag en op den Heiligen Sacramentsdag. In een keur2) vond ik, hoe alle gilden in Den Haag gewoon waren op Heiligen Kruisdag en Heiligen Sacra mentsdag een groote processie te houden, „mit haer toortsen en toortijssen”. De gildebroeders verzamelden zich dan bij het huis van den heer van Assendelft in het Westeinde om vandaar den ommegang te beginnen, welke altijd eindigde in de Groote Kerk. Alle gilden moesten medegaan, ieder „onder x) Gem. Archief. R.A. 489, fol. 234vs. 2J Gemeente-archief O.a. 1359. fol. 42 en 43. waarbij de toenmaals levende eigenaren van de huizen, waarop de renten rustten, voor het gerecht, de juistheid van de in het cartularium der broederschap voorkomende renten erkennen. Gelukkigerwijze worden in de negentien acten de data genoemd, waarop de oorspronkelijke rente brief verleden is. Er zoo leeren we er uit, dat de oudste rentebrief ten behoeve van de broederschap uit 1432 da teert (fol 167). We mogen dus in elk geval aannemen, dat de broederschap van Sinte Ontcommer in 1432 reeds hier in Den Haag bestond. Ze bestond in 1542 ook nog; eveneens in 1544. Want in dit jaar worden nog twee renten ten bate van de broederschap gevestigd. x) Waar schijnlijk zal de broederschap in stand zijn gebleven tot het Protestantisme in Den Haag zegevierde. Berg van Calvariën. Reeds in 1512 wordt Jacobskerk

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 74