BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 68 Rentmeesters Rek. van Noordholland 1475/76 fol 222. 2) Folio 176. Gemeente-archief. O.a. 1359 fol. 33vs. nochte reysen sonder consent ende oorloove van den offi cier, ten waere hij merckelicke oorsaecke hadde, die hij schuldich sal wezen den officier te kennen te geven up een gelijcke boeten van drie pont”. En alle dekens en hoofdlieden, zoowel van de religieuze als van de handwerkersgilden moesten er scherp toezicht op houden, dat geen enkele broeder zich aan zijn ver plichtingen onttrok. Ook aan deze Heilige Sacramentsprocesse neemt de gra felijke familie deel. Er wordt op bevel van den graaf zelfs „midden op die voirplaetse van den Hove een huysken ge- maict, daer men dat heilige sacrament opsettede” 1of (Rek. 1476/77 2) „een maniere van tresoir (kastje) ver- dect uit voirhof upte heiligen Sacramentsdach, daer thei- lige Sacrament onder geset wort”. Ook baljuw, schout en schepen gingen in vol ornaat in deze processie’s mede. Beide ommegangen, die ongetwij feld een feestelijken, kleurrijken en schilderachtigen in druk zullen gemaakt hebben, waren met recht hoogtijden in het Haagsche religieuze leven. Maar zij waren niet de eenige. Een oude keur 1vermeldt er nog meer, waarbij bal juw, schout en gerechte, klerk en boden ook verplicht waren tegenwoordig te wezen; namelijk: „ten heyligen Kersdach, sdaegs nae alderkinderendach, opten Jans- dach, opten Drie Coningendach, Lichtmisdach, Palme- sondach, opten heyigen Paesdach, opten Ommegancks- dach, Assentioensdach, Pinxterdach, Sacramentsdach, opten Octaeff van theylighe Sacraments, Sint Jacobs- dach, Assumptionis Mariendach ende up Alreheyigen-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 76