LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 77 hertogh Karei ende twelck toegecommen is, midts dat bij tijden van hertoge Karel die draperye in den Hage sulck was, dat men aldaer plach te maecken des jaers 14 off 15000 lakenen tsjaers, daer men alsnu niet en maect boven 5 off 6000 laeckenen tsjaers.’’ ,,Oock mede plagen de herbergen bij tijde van her- toghe Karei ongelyck beter, rycker ende eerlycker te sijn dan die als nu sijn: want daer eerbare ende rycke men- schen inne plagen tewoonen, daer woonen nu arme snoode luyden, eenighe tappende een vat biers, andere lichte herberghen en de diergelycke. Ende boven oock die costuymen zoo sijn als nu eenige suppoosten van de Camere van den Rade herberch houdende en wijn tap pende, daer van die van der Hage gheen prouffijt off en hebben, midts dat sij hemluyden den excyse onttrecken ende oock daerenboven met die van der Hage in geenen saecken en contribueeren noch en gelden.” De economische toestand in Scheveningen in 1494 geeft niet minder het beeld van een arme en verarmde bevolking: ,,item zijn up Scheveningen 294 haertsteden onder dewelcke niet en zijn boven 40, die hemselven be dragen mogen ende alle die andere waert bij alsoe, dat die niet varen mochten van zieckten of anders, men soude hen moeten bidden, daer sij off leefden”. Waren er ten tijde van Karie den Stouten ,,20 of 21 buysen, daer sij mede voeren ter harinck ende oock hadden sij 12 of 16 boiten, daer sij mede voeren ter zee om cabilleau ende schelvisch, daer en hebben alsnu niet 4 buysen ende drye oft 4 bootschepen" Item zijn tot Eyckenduynen 61 haertsteden van de welcke daer niet en zijn 16 haertsteden, die hemselven zouden mogen bedragen ende alle die ander en souden in der wereld nyet behouden, als zij heur schulden zouden betalen.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 85