LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 79 leven op kosten van den Heiligen Geest laat zich begrij pen. Evenzeer, dat geen Magistraat van zulke zwervende bedelaars gediend was. Zoo vinden we herhaaldelijk keuren, waarin den bedelaars gelast wordt, binnen enkele dagen den Haag te verlaten. Maar het feit, dat zulke keuren telkens herhaald moesten worden, wijst wel op de onmogelijkheid om den stroom van bedelaars te keeren. Deze bedelaars konden gratis overnachten in de stove” waarop zoo aanstonds nader wordt teruggekomen of in den Bayerd van het Sint Nicolaasgasthuis; we zou den zeggen in Tehuizen voor Onbehuisden. Vooral in het midden der 16e eeuw en in het begin van den tachtigjarigen oorlog was de toeloop groot. Strenge keuren zijn er het gevolg van, en het ambt van Heilige Geestmeester of Huijssitmeester schijnt toen wel verre van benijdenswaardig te zijn geweest. Typeerend voor den toestand in 1569 is de „keure ende ordonnantie van de bedelaers ende vagebonden”, op 3 Augustus door de Magistraat uitgevaardigd 1waaruit we een en ander willen aanhalen: „voorts gebiet men alle arme luyden binnen den Haghe of Haeckambacht wonen de ende van den aelmoesse, zoe van den Heyligen Geest ofte Huysitten levende ende voer de kercke ofte tHoff sittende, dat zij voertaen nyet en zullen moeghen gaen drincken tot eenyghe plaetssen binnen ofte buyten den Haghe noch oeck converseeren in tavernen, cabaretten noch ander diergelijcke plaetsen noch mitten taerlinck speelen in geender manieren quard speelen ofte eenyghe andere speelen, sullen hen oick die jonge mannen, levende van de aelmoesse als voeren hen moeten verdraghen te frequenteeren in suspecte ende oneerlicke plaetsen ofte huysen ofte eenichsins droncken te drincken up peyne zoe wye bevonden wordt in suspecte huyssen te zijn ofte 3) Gemeente-archief O.a. 1361, fol. 56 en vlg.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 87