BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 80 Sincer Nycolaes, all waer zij zullen worden dan mits heb- van den officier van de dienaren van den baljuw is ten eenen- droncken te wesen, dat de dienders deselve persoonen zullen mogen of [nemen haer opperste cleet ende alle tgelt dat zij bij haer hebben voor de eerste reyse ende voor de tweede reyse gevanckelick gebracht te worden in den Dieffsteen ende aldaer te blijven een maent lanck te water ende te brode ende voor de derde reyse wel strenge- Heken gegeeselt te worden ende gebannen te zijn vuyten Hage ende Haechambocht" Men pakte het euvel dus wel forsch aan. De ordon nantie verbiedt voorts om H. Geestmeesters of hun huisvrouwen „eenich quaet gelaet meer te thoenen, mit woirden ofte wereken te misseggen ofte misdoen, noch voor haerluyden deuren met fortse te blijven sitten, op peyne van den tijd van zes weecken gheen aelmoessen van den Heyligen Geest ofte huyssitten te genyeten ende daerboven achte dagen in den Dieffsteen 1geleyt te worden voor de eerste reyse, voor de tweede reyse arbi- tralicken gecorrigeert te werden”. Vreemde bedelaars mogen alleen overnachten „in den bellert int Gasthuys van oick nyet ontfanghen en bende een lootken ofte andere teycken up arbitrale correctie”. Het overnachten in de huizen den procureur-generaal of van male verboden. Bedelaars, die gaan bedelen in de kerken, worden zwaar gestraft. Men zal hun „moeghen affnemen haer upperste cleet ende oeck all tgelt dat over deselve be vonden sal werden, ende oeck daerenboven den tijt van achte daegen gelegt te worden in den Dieffsteen T) te J) De Diefsteen, oorspronkelijk een gevangenis toebehoorende aan de grafelijkheid, is op 22 November 1556 door Filips II aan Den Haag geschonken. (Francijne Register fol. 160vs. en vlg.).

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 88