LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 81 Stove. Zeeuwsche inventaris door J. P. van Visvliet no. 1014. 6 water ende te broode ende noch gebannen te zijn een jaer up peyne wel strengelick gegeeselt te worden”. Bayerd en In het voorafgaande noemden wij de Bayerd of Bel- lert van het Sint Nicolaasgasthuis, waar bedelaars en arme menschen konden overnachten. Zoo n instelling was ook de Stove, in de Hofboeken herhaaldelijk ge noemd. In de inleiding op de Hofboeken is deze instel ling nader besproken. Het Sint Nicolaas gasthuis was een grafelijke instel ling: zoo ook de Stove; op het Binnenhof waren er zelfs twee, een kleine (Rentm. rek. 1361/62) en een groote (Rentm. Rek. 1376/77). Naast de parochie en de Ma gistraat had dus ook de graaf een groot aandeel in de armenzorg van de 14e, 15e en 16e eeuw. Het H. Kruisgilde. Naast de armenzorg van de parochie, Magistraat en graaf, was er de particuliere armenzorg; deze concen treerde zich in het Heilig Kruisgilde. Het Heilig Kruisgilde is een van de oudste godsdien stige broederschappen. Het wordt reeds in 1395 ge noemd, als de abt van Middelburg het gilde bevestigt in den dienst der hem toebehoorende kappellarij in de Groote Kerk i), maar ongetwijfeld is het gilde nog ouder. Het doel van het gilde was den dienst van het Heilig Kruis hoog te houden en te vermeerderen. Maar daarnaast deed dit gilde ook dienst bij begrafenissen en uitvaarten, terwijl het tevens liefdadige doeleinden na-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 89