BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 82 den Heiligen Geest fol. Ivs. Gemeente-archief Cartularium van en in Eikenduinen was er een streefde. Jazelfs traden deze steeds meer op den voor grond. Ook in Scheveningen Heilig Kruisgilde. Dat dit gilde een sterk liefdadig karakter droeg wordt merkwaardig belicht in een resolutie van schout en schepenen van 30 April 1443 1welke resolutie tevens een goed licht werpt op de liefdadigheid in de 15e eeuw en tevens op het werk van Heilige Geestmeesters. We lezen dan in deze resolutie „dat in tijden als dat koern so duyer was, overdragen ende ordineert wert bij den schout, scepenen, gemeen vroetschap ende heylige geestmeesters in den Hage, dat so wat arme menschen van den heyligen geest leefden ende dagelicx die aelmis- sen van den heyligen geest ontfangen of hier namaels tot eniger tijt ontfangen sullen, dat alle hoer goede, die sij int laetste van hoeren lijve after laeten sullen boven scul- den ende boven dat sij costen sullen ter aerde te brengen, romen ende erven sellen an den heyligen geest in den Hage, ten wair of sij kinders afterlieten van hoeren live gecomen, die beneden vijftyen jaeren out waeren, die soude die goede behouden, onverseyt van den heyligen geestmeesters voirscr., welcke ordinancie ende overdracht in den selven tijden gecondicht wordt op ten predickstoel ende in cedullen an der kerckendueren geset; oic mede wort op die selve tijt overdragen ende ordineert, soe wat van den selven armen menschen mede aelmisse ontfongen dagelicx of noch namaels ontfangen zeilen van den hei- ligen cruusgilde, dat theilige cruusgilde van de selven boven den oncosten voors. zoe veel hebben souden als die schout mitten scepenen dan in der tijt wesenden dat ordinieren ende tot alre tijt dat voegen sellen bij anbren~

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 90