BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 84 de Crepelen den Heiligen bespreking onder letter g bij de instellingen, die buiten de Parochiekerk stonden. en de Sint Anthonis- De Heeren van Sint Anthonis broederschap van de Crepelen. De broederschappen en stichtingen ter eere van den Heiligen Antonins van Padua zijn typische voorbeelden van middeleeuwsche religieuse vereering en ziekenzorg. Tegen het einde der 11e eeuw is de monnikenorde van den H. Antonius van Padua tot verpleging van zieken te Vienne in Frankrijk gesticht door een edelman, Gaston. Deze had voor zijn zoon, die door het Antoniusvuur (waarschijnlijk de pest) was aangetast, genezing afge smeekt van den Heiligen Antonius in de kerk van Saint Didier la Mothe en er de gelofte bijgevoegd, dat hij, als zijn gebed verhoord mocht worden, een hospitaal voor de lijders aan deze ziekte zou stichten. Toen zijn zoon ge nezen was, deed de vader zijn gelofte gestand. De hospitaalbroeders waren gekleed in een zwart ge waad met op de linkerzijde het hemelsblauwe Antonius- kruis, dat den vorm heeft van de Grieksche letter tau. Aan zulk een kruis zou de Heilige Antonius den dood hebben gevonden. In 1095 werd deze vereeniging door den paus erkend, in 1218 verkreeg ze het recht de drie kloostergeloften af te leggen en in 1298 kreeg ze alle rechten en voorrechten van een monnikenorde van den regel van den heiligen Antonius; toen mochten haar leden ook koorheeren worden genoemd. De Sint Anthonisbroederschap van de Crepelen was een broederschap van „lammen, krepelen (kreupelen), zeerigen en verminkten”, ook gewijd aan Antonius van Padua. Waar waren nu de Sint Anthonisheeren en de broe ders van Sint Anthonis in Den Haag gevestigd?

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 92