LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 85 Volgens De Riemer 1zouden de Heeren van Sint Anthonis hun kapel en hun ziekenhuis hebben gehad op den Geest, op den hoek van de Vleerstraat, daar waar de Sint Anthoniskapel en het pesthuis hebben gestaan, op den hoek van het Slijkeinde en beide zouden volgens hem ook een stichting van de genoemde koorheeren zijn geweest. Deze voorstelling van zaken is in strijd met wat het oudste Hofboek ons vertelt. In navolging van De Riemer wordt ook door Kroon 2) deze meening aangehangen en evenals De Riemer vertelt hij dan, dat Willem van Sempy, de kluizenaar, de stichter van deze Sint Anthoniskapel zou zijn geweest. In navolging van De Riemer verkon digt Dr. W. Broes van Heekeren in het Jaarboek 1903 deze meening ook nog eens. Wat toch is het geval? De Heeren van Sint Anthonis worden in het oudste Hofboek, dat van 1458—1490 (blz. 166), genoemd als bezitters van een kamer in de Juffrouw Idastraat en wel reeds in 1458. Op geen andere plaats worden zij vermeld. Daarentegen wordt de Sint Anthonisbroederschap van de Crepelen in dit Hofboek en wel voor het eerst genoemd in 1466 in de Vleerstraat op den hoek van den Geest, terwijl zij daar in 1480 haar bezittingen sterk uit- breidt (blz, 154), Waarschijnlijk is in dit jaar 1466 deze broederschap ook gesticht, immers de Crepelen verklaren van zich zelf 3) ,,dat zij van hartog Karei van Bourgondië verkregen hadden confirmatie van zekere ordonnantie en gilde van Sint Anthonis onder henluyden gemaict. En Karei van Bourgondië werd in 1467 graaf van Holland. B I blz. 505 en vlg. 2j Blz. 212 en vlg. 3j De Riemer I blz. 508.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 93