BIJDRAGEN O/H GODSD., ZEDELIJK EN MAATSCH. 86 Jaarboek 1924 blz. 292. C. H. Peters zegt in zijn artikel over het Sint Nicolaas- gasthuis x), dat de Crepels van Sint Anthonis reeds in 1402 vermeld worden, maar hij verzuimt de plaats aan te geven, waar hij dit gevonden heeft. Op grond echter van het bovenstaande is de juistheid hiervan wel te betwij felen. Hoe dit zij, de orde van de Crepelen wordt in het oudste Hofboek het eerst genoemd in 1466 in de Vleerstraat en de bewering van De Riemer, dat 1480 dat gilde pas zou zijn opgericht, is dus in strijd met deze gegevens. Ten overvloede bevestigt het tweede Hofboek, dat van 1466 (blz. 215), de gegevens van het eerste, terwijl het derde, dat van 1512, uitdrukkelijk de kapel in de Vleer straat de Crepelscapelle noemt (blz. 350 De Riemer zegt verder, dat naar zijn meening de Sint Anthoniskapel in 1453 reeds bestond en hij grondt deze meening op een acte in een der memorialen van het Hof van Holland, waarin verklaard wordt „dat onder andere woirden bi broeder Willem van Sempy gesproocken, hij seyde voor die raedcamer op huyden III Octobri ann. XIIIc LUI, dat hij die cluyse ende die huysen an tsinte Anthoniscapelle staende, aensteken ende bernen soude Deze Willem van Sempy of Chempy echter was de klui zenaar, die zijn kluis had aan de Sint Anthoniskapel. die gestaan heeft aan het tegenwoordige Korte Voor hout en hij verklaarde dus voor het Hof van Holland, dat hij de kluis en de huizen staande bij deze kapel in het Bosch in brand wilde steken. Op den Geest of aan de Vleerstraat heeft hij nooit een kluis of kapel gehad. Want zou dit wel het geval geweest zijn, dan had het Hof boek van 1458.1490 daar de Sint Anthoniskapel als reeds bestaande in 1458 moeten vermelden.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 94