LEVEN IN DEN HAAG T/H EINDE DER 16de EEUW 87 1) Zie de Mededeelingen van de Vereeniging ter beoefening van de Geschiedenis van 's Gravenhage I blz. 304. Hier vernemen we ook, dat de beide Sint Anthoniskapellen in het Bosch stichtingen van den graaf zijn geweest. Zie De Riemer I 508 en vlg. Deze Willem van Sempy, de kluizenaar, was een vreemd heer. Vermoedelijk bevond hij zich ten tijde van deze verklaring als gevangene op de Voorpoort, ver dacht van allerlei misdrijven en kort daarop schijnt hij zijn leven op het schavot te hebben beëindigd x). De orde van de Crepelen schijnt zeer gebloeid te heb ben; zooals we zagen breidde ze in 1480 haar bezittin gen in de Vleerstraat met twee perceelen uit. En bij vonnis van schepenen wordt in Juli 1486 de bezitting van de Sint Anthonis heeren toegewezen aan „die broers ende gilde op de Geest”. (Hofboek 1458— 1490 bl. 166.) Er heeft, schijnt het, tusschen beide Sint Anthonis orden een gespannen verhouding bestaan, die zelfs uit liep op een proces voor het Hof van Holland. De Sint Anthonisheeren betwistten nl. de wettigheid van de orde der Crepelen2), en in de acte van verweer van de orde der Crepelen vinden we allerlei merkwaardigs van deze orde meegedeeld, weshalve we er enkele din- uit zullen overnemen. De Crepelen beginnen dan te ver klaren, dat ze hun confirmatie verkregen hadden van hertog Karei van Bourgondië ,,en dat zij verkregen hadden zekere arme huyskens en beddekens, daer zij- luyden hun zelven berghen ende onderhouden, consi- dererende, dat zij overmids haere zeerigheyt en gebre ken niet bequaem en zijn onder tgemeen volck te logee- ren, dair dat zij oock die crancke, die niet gaen en moghen, bewaeren en meer anderen bijstaen met haere aelmissen, die zij hun tevoren halen ende bidden en in

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1936 | | pagina 95