„KUNSTLIEFDE SPAART GEEN VLIJT” 1772—1818 93 Namen van Bestuurders. Ds. J. van Spaan (tot 1787) i), Carolus Vlieg (f 1794), Herm. Wielheesen (f 1781), x) Dit uittreden zal wel verband houden met zijn veranderde politieke overtuiging. K.S.G.V. was oranje-gezind; Ds. v. Spaan had na een politieke tijdrede over Ps. 93 1 „de Heere regeert” het gebed voor den Stadhouder achterwege gelaten. Kort daarna werd gen gratis een zilveren gedenkpenning en zij besloten in 1772, dat ,,uit aanmerking van den bloeienden staat van dit genootschap en de veelvuldige moeite, welke de gewone leden bestuurders van tijt tot tijt zich geeven, dezelve jaarlijks een vischmaaltje onder hen zullen hou den”. De secretaris moest voor oesters zorgen. Voegt men hierbij den omgang met de hooge heeren, de amicale samenwerking in het genootschap, de onderscheiding, die zij van zustervereenigingen ondervonden, en den naam, dien de druk bezochte algemeene vergaderingen met prijsuitdeelingen hun verschaften, dan kan men de eenigszins zelfvoldane houding der bestuurders verkla ren. Het zou onbillijk zijn hun werk slechts van de zwakke zijde te bezien en allerlei kortzichtigheid en wanbegrip bij hen te constateeren. Zij hebben met ide alisme gestreefd naar veredeling der literaire productie hunner dagen, daarbij literatuur en dichtkunst vereen zelvigend; zij hebben jonge dichters willen aanmoedigen met raad en daad. Honderden gedichten hebben zij af gekeurd in 1773 van de 33 ingezonden prijsdichten b.v. 27, in 1780 alle 28 antwoorden op gronden, die waardeering verdienen. Maar bij al die soms vernieti gende critiek op ingezonden gedichten is, achteraf be zien, geen daad van onrechtvaardigheid gepleegd. Dit pleit voor het oordeel des onderscheids bij de bestuur ders, wier namen (tot 1801) ik ten slotte laat volgen:

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1937 | | pagina 120