HET PALEIS AAN DEN KNEUTERDIJK 24 Hetgeen hierna volgt kan beschouwd worden als een pendant van het artikel van den Heer A. W. de Vink in het Jaarboek van „Die Haghe” van 1921/1922, die daarin een overzicht gaf van de geschiedenis der meer oostelijk gelegen perceelen, welke thans het gebouw van het Departement van Financiën uitmaken. Tot goed begrip van de zaak dient allereerst te wor den uiteengezet, dat op de plaats van het tegenwoor dige gebouw Kneuterdijk No. 20, in de wandeling be kend als het paleis van Wassenaer-Obdam, eertijds meer gebouwen stonden, te weten: aan de Noord zijde van het Voorhout oorspronkelijk twee, later een in tweeën gedeeld groot gebouw, alsmede een kleiner huis aan een gang gelegen, welke in het verlengde van het Voorhout liep, en voorts nog een groot huis ten Zuiden van deze gang op den hoek van de Heulstraat. Tot het geheele complex, hetwelk leden van het geslacht Van Wassenaer geleidelijk in eigendom kregen, be hoorden voorts nog eenige kleinere huizen in de Heul straat en het Noordeinde, alsmede enkele perceelen grond, tusschen die huizen gelegen1). In de eerste plaats mogen hier dan enkele mededee- lingen volgen over de thans niet meer bestaande huizen aan het Voorhout, onmiddellijk grenzende aan het zoo genaamde huis van Van der Mijïe, den schoonzoon van Van Oldenbarneveldt, thans het Departement van Financiën. De voornaamste, niet genoeg te waardeeren bronnen voor de geschiedenis der topografie van het 15de eeuwsche s-Gravenhage zijn de Hofboeken, welke, bewerkt door Drs. N. J. Pabon, zijn uitgegeven in de werken onzer Vergelijk afbeelding 1.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1937 | | pagina 44