1) A. R. A., Archief S.S., acte van 19 Maart 1716. aan des HET PALEIS AAN DEN KNEUTERDIJK Zooals wij hierboven op blz. 41 gezien hebben, was in 1716 het meest westelijke der twee huizen aan de Noordzijde van het Voorhout, laten wij het, om de gedachten te bepalen, noemen het huis van Cats reeds gesloopt. Wanneer tot afbraak van het „Huis van Oosterwijk" is overgegaan, is niet bekend, doch vermoe delijk zal het wel niet veel vóór dat jaar geamoveerd zijn. Immers, in April 1716 kocht Van Wassenaer van de erfgenamen der weduwe van Johan Kien, gecom mitteerde in den Raad van State, een huis met erf de Noordzijde van de Heulstraat, grenzende aan koopers huis1). Het is logisch om te veronderstellen, dat dit nieuw aangekochte huis tegelijk met het aan grenzende huis onder de handen van den slooper is ge vallen. De andere gebouwen waren eveneens omstreeks dit jaar afgebroken en zoo kon Johan Hendrik graaf van Wassenaer op die plaats het paleis bouwen, dat in nagenoeg ongewijzigden vorm thans nog den hoek van den Kneuterdijk en het Voorhout siert. Meer bevoegden dan ondergeteekende zullen moeten uitmaken wie de schepper van het paleis is geweest; de oorspronkelijke plannen van de hand van Daniël Marot, waarvan de teekeningen thans nog in het ge- meente-archief berusten, zijn niet uitgevoerd. Toch ver toont het tegenwoordige gebouw verschillende punten van overeenkomst met de niet uitgevoerde ontwerpen en mag met recht gesproken worden van een voorgevel in den trant van Daniël Marot. De bouwer en bewoner van het nieuwe paleis, Johan Hendrik graaf Van Wassenaer-Obdam, baanderheer van Wassenaer, vrijheer van Lage, heer van Twickel, Obdam, Zuidwijk enz., was een kleinzoon van den ad-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1937 | | pagina 70