AANTEEKENINGEN BETREFFENDE DEN HAAG 92 5+_10d. 5 14.4+ Totaal 100 Zuidveen 99.9 Geest 10+ d.—30 s. 90 45.1 'JDaar in den staat van 1334 de geestgrond van de Mien te afzon derlijk behandeld wordt, zal de Geest vermoedelijk westwaarts tot de huidige Beeklaan gereikt hebben, daarbij inbegrepen de zandgrond ten zuiden van den weg naar Eikenduinen ten oosten van Westerbeek. 2) Er werd in later jaren veel hennip verbouwd. Met deze uitkomst voor oogen valt het naar mijn mee- ning moeilijk vol te houden, dat de verhouding tusschen de aantallen perceelen 100: 175 iets ten opzichte van de dichtheid van bewoning meedeelt. Een dichte Met een oogopslag is te zien, hoe de verhoudingen in dat jaar zijn. Van de 100 perceelen in het Zuidveen be taalt het overgroote deel meer dan 10 d., terwijl er slechts 5 beneden 5 d. opbrengen en er geen enkele beneden 1J^+ d- bij is. Op de Geest t) daarentegen, waar men verwacht aan te treffen bewoning, weiland (armelijk en misschien alleen voor schapen geschikt)bouwland 2) en warmoes- grondjes of tuintjes, moet men er op verdacht zijn, per ceelen van allerhande grootte te vinden. Welnu, het staatje geeft dat ook zonder eenig voorbehoud weer. Neemt men de grens voor kleine perceelen wederom bij 5 d., dan blijkt het, dat niet minder dan 70 van de 173 onder die grens vallen en dat er ettelijke bij zijn van onder 2 d. In het algemeen overheerscht het aantal kleine en middelgroote perceelen, terwijl in het Zuidveen de mid- delgroote en de heel groote perceelen het leeuwenaandeel opeischen. Het volgende staatje geeft de verhouding nog duide lijker in percenten weer: totlHd. 1H+— 5d. 0 5 40.4+

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 109