100 AANTEEKENINGEN BETREFFENDE DEN HAAG gissingen soms tot stand komen, zal men de hier aange boden verklaring niet geheel verwerpelijk achten. Bij het behandelen van de wijk tusschen Hoflandschen weg en den weg naar Eikenduinen en strekkende van Westerbeek tot de Lorresteeg, vindt men op bl. 64 Ao. 1458, bl. 313 Ao. 1512 en bl. 406 Ao. 1561, dus in 3 van de 4 gevallen, de naamsaanduiding Lorresteeg. In het hofboek van 1466 heeft de klerk zich blijkbaar ver schreven en in plaats van Lorresteeg Veenstraat gezet. Op zichzelf beschouwd is het niet onjuist, omdat de op somming der erfhuren in volgende wijken voortgezet wordt tot de Veenestraat, zoodat in de summeering op bl. 242 dan ook sprake is van: strekkende van Wester beek tot de Veenestraat. Maar de geheele opzet in verge lijking met de andere hofboeken wijst ontwijfelbaar uit, dat hij op folio 85 (bl. 231) had behooren te schrijven Lorresteeg in plaats van Veenstraat. Kan deze verschrijving van 1466 den klerk van 1512 parten gespeeld hebben? Waar hij begreep zelf Lorre- straat te moeten schrijven en het ook deed, vindt hij bij een ouderen collega, wiens werk hem allicht mede tot model diende, in plaats van Lorresteeg Veenstraat. De verdere gedachtengang eischt, dat hij Lorresteeg en Veenstraat voor verschillende namen van eenzelfden weg houdt en dienovereenkomstig in zijn eigen tekst aan het woord Lorresteeg toevoegt: die geheeten is Veen- wech. De vervanging van Veenstraat door Veenwech is verklaarbaar. 1 omdat de begrippen weg en straat oud tijds niet scherp, soms in het geheel niet, onderscheiden werden, zoodat bijv, in de hofboeken gelezen wordt: „strekkende van der hoeve totten wege en de straet toe” (bl. 9), maar op een andere plaats: „strekkende van den hove totten wege toe” (bl. 380), hoewel beide uitdruk kingen op het zelfde wegstuk (of straatgedeelte) betrek-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 117