HET CENTRUM VAN HET DORP 106 van 156676 zullen zijn geplant. Op de typische oude schilderijen van Breughel, Teniers en anderen ziet men de dorpskerken gewoonlijk met zwaar geboomte omgeven, zoodat wij gereedelijk kunnen aannemen, dat ook dit kerkhof van ouds een lommerrijke plaats zal zijn geweest. Ten Westen onder den toren in den zoogenaamden ,,zak” was een school, door de H. Geestmeesters beheerd en ,,de school van de Kerk” genoemd. Deze werd in 't midden der 16e eeuw opgeheven. Het gebouw zelf bleef nog tot na 1590 in stand en wordt in een akte van dat jaar nog steeds de school der kerk genoemd, reden waar om ik dit gebouw als zoodanig heb aangegeven op de kaart van 1560-70 jrb. 1932. Ten Noorden van de kerk, daar waar de huizenrij eenige meters vooruitsprong, stond in den hoek een Calvarieberg of Golgothakruis, destijds hoog vereerd door het volk; het wordt in de Hofboeken van 1512 en 1561 vermeld. In 1570 was het verdwenen, wellicht werd het door de beeldstormers in 1566 vernield. Het tweede voorname gebouw is het nog bestaande raadhuis ten oosten van de kerk gelegen. In 1561—65 gebouwd, was het voor dien tijd zeker een der mooiste dorpsraadhuizen in de Nederlanden. De fraaie Renais sance gevels zijn tot heden als door een wonder bewaard gebleven. Het inwendige is echter herhaaldelijk veran derd en verbouwd. De toren was in overeenstemming met het gebouw en kreeg later, in 1608, zijn tegenwoor dige bekroning. De straten om deze gebouwen waren te dien tijde nog zeer slecht geplaveid en verkeerden dikwijls in een erbarmelijken toestand. Langs den huizenkant was ten gerieve der voetgangers een eenigszins verhoogd pad, dat door de gezamenlijke bewoners moest worden onder houden. De dorpswegen waren destijds een dorado voor

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 124